Znáte to, že si dáte jednu sušenku a už to na vás jde vidět? Na rozdíl od vás, vaše kamarádka sní pět takových sušenek a nepřibere ani gram. Je velice pravděpodobné, že za to může pomalý metabolismus. Víte jak nastartovat metabolismus? Váš metabolismus může zpomalovat spousta faktorů, například genetika či některé potraviny. Nedovolte, aby se váš metabolismus stále zpomaloval.

Jak nastartovat metabolismus?

V první řadě je vhodné něco o metabolismu vědět. Jde o výměnu, příjem a zpracovávání živin v lidském organismu. Máme dva druhy metabolismu, a to látkový a energetický. V látkovém metabolismu dochází k výměně látek a v energetickém k výměně energie.

Do metabolismu také spadá přeměna produktů na odpadní látky nebo nové sloučeniny. Celková rychlost metabolismu může být ovlivněna hormony, nebo také záleží na vašem věku a pohlaví. Vliv může mít i váš psychický a fyzický stav organismu nebo stres, který metabolismus zrychluje. Dáme vám několik tipů jak nastartovat metabolismus nebo jej urychlit.

1. Snídaně základ dne

Určitě už jste někde slyšeli, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Pokud přestanete snídat, váš metabolismus se zpomalí a tím se začne více ukládat tělesný i útrobní tuk. Aby tvořila snídaně základ dne, měla by být zdravá a musí obsahovat všechny základní živiny. To znamená bílkoviny, tuky a sacharidy.

Snídaně je základ celého dne.
Snídaně základ dne

2. Sklenice zdraví

Ptáte se, co může obsahovat sklenice zdraví, aby zrychlila váš metabolismus? Je to citrón. Vymačkejte si šťávu z jednoho citrónu a zalijte ji studenou vodou. Tento nápoj pijte každé ráno a nejenom že se vám metabolismus nastartuje, ale také zrychlí.

3. Spánek

Aby se váš metabolismus nadále nezpomaloval, mějte dostatek spánku. Víte, kolik hodin denně byste měli spát? Mělo by to být okolo 8 hodin denně, záleží ale na vašem věku.

4. Potraviny zpomalující metabolismus

Nekonzumujte potraviny, které vám mohou metabolismus zpomalit. Mohou to být slané „dobrůtky“ například chipsy, tyčinky a hranolky nebo sladké „dobrůtky“. Asi vám nemusíme říkat, které sladkosti to mohou být. Jsou to opravdu všechny. Zkuste alespoň minimalizovat konzumaci sladkých potravin. Nezapomeňte na sladké nápoje.

5. Potraviny urychlující metabolismus

Víte, které potraviny mohou metabolismus urychlit? Je to chilli, čerstvé ovoce a zelenina, čerstvé ryby nebo například zelený čaj. Potraviny urychlující metabolismus by měly patřit mezi ty základní potraviny, které budete konzumovat.