Znáte základní živiny? Pokud ne, měli byste se o nich dozvědět něco víc. Jsou to látky, které je nutné přijímat každý den. Jestli byste nějakou z nich dlouhodobě vynechávali, mohlo by to na vás mít značný vliv. Také je možné, že při nedostatku si můžete přivodit nějaké onemocnění.

Bílkoviny neboli proteiny

Bílkovina je základní stavební jednotka buněk. Potřebujeme je tedy přijímat každý den. Důležité jsou také při transportních nebo termoregulačních procesech. Jsou důležitým zdrojem energie a také mají podíl na imunitě organismu. Bílkoviny můžeme rozdělit na živočišné a rostlinné.

Doporučená denní dávka bílkovin je 0,8 – 1 gram na kilogram tělesné hmotnosti. Víte, kdy se tyto dávky zvyšují? Jde o sportovce, těhotné ženy, kojící ženy a také seniory. U těchto osob se denní dávka bílkovin navyšuje až na 2 gramy na tělesnou hmotnost.

Bílkoviny neboli proteiny
Bílkoviny neboli proteiny

Sacharidy

Sacharidy jsou nezbytné pro život. Dodávají totiž potřebnou energii. Můžeme je dělit na jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy rychle zvyšují glykemii a dodávají tak energii ihned a na kratší dobu. Naopak oproti tomu složené sacharidy zvyšují glykemii pozvolna a tím pádem pomaleji dodávají energii. Energii však doplní na delší dobu než jednoduché sacharidy.

Tuky neboli lipidy

Tuky jsou velmi důležité pro termoregulaci a obranyschopnost organismu. Dělíme je na rostlinné a živočišné. Živočišné tuky mohou obsahovat vysoké množství cholesterolu, který je zdravý pouze v přiměřeném množství. Větší množství cholesterolu může způsobovat vysoký cholesterol v krvi a následně vznik aterosklerózy a infarktu myokardu.

Voda rovněž patří mezi základní živiny

Voda se neřadí úplně mezi základní živiny. Je však velmi důležitá pro život. Je nutné ji přijímat každý den. Přečtěte si ještě více o doporučeném pitném režimu.

Vitamíny, minerální látky a stopové prvky

Nedostatek i nadbytek vitamínů může způsobovat vážné zdravotní komplikace. Je tedy důležité, abyste přijímali všechny vitamíny, minerální látky a stopové prvky v přiměřeném množství.

Pokud chcete být zdraví, jezte všechny základní živiny. Podívejte se na rady pro váš zdravý životní styl.