Narůstání prsou: Jak ho zvládnout a léčit

Zvětšit prsa během druhého a pátého dne porodu je pro vaše tělo zcela normální a přirozené. Prsa ztěžknou a bolí a také začnou produkovat obrovské množství mléka. Zvýšené množství je někdy způsobeno nadbytečným množstvím krve a lymfatických tekutin v prsní tkáni. Tento pocit plnosti však vymizí do tří týdnů po porodu, a tak vám poskytne úlevu od bolesti při přetečení prsou. Vaše prsa budou nyní měkká a vy se budete cítit pohodlně, i když budete mít dostatek.

Nasycení také znesnadňuje krmení dětí. Děti nebudou schopny uchopit tvrdý dvorec. To může vést k bolesti bradavek a také ke snížení přísunu mléka. Nikdy však nepřemýšlejte o návštěvě svého lékaře, pokud se vaše bolest stane nesnesitelnou a začnete mít horečku.

Příčiny překrvení prsou?

Jedním z důvodů může být nekrmení dítěte. Obvykle musíte vyprázdnit prsa a dostat se s mlékem do několika dnů po narození vašeho dítěte. Takže opravdu nezáleží na tom, jak méně se vyrábí. Pokud jej nevyprázdníte, máte větší pravděpodobnost, že se prsa zvětší. Avšak i ti, kteří mají vyprázdněný prsní vak, trpí překrvením. Někdy mohou být vaše mlékovody zablokované. Kanálky obvykle ucpávají, když nosíte těsnou podprsenku.

Příznaky překrvení prsou:

Zde jsou některé příznaky a příznaky překrvení prsou, na které si musíte dávat pozor.

  • Budete mít tvrdá prsa. To znamená, že se stanou pevnějšími, což vám dává pocit, že i při sebemenším dotyku můžete vystříknout mléko.
  • Oteklá prsa jsou další věcí, na kterou si dát pozor. I když může být běžné, že se vaše prsa po porodu zvětší, někdy se ňadra stanou příliš velkými, a proto je nelze ovládat. Pokud se po krmení nevrátí do své normální polohy, přičichněte k nasátí.
  • Když se mléko hromadí, bradavky se zplošťují a dvorec také ztvrdne. To může dítěti ztížit krmení mateřským mlékem.

Domácí léky na zvětšení prsou:

Léky na překrvení prsou jsou uvedeny níže. Ošetření pro zvětšení prsou lze nyní provádět u vás doma pomocí snadno dostupných surovin, které můžete mít doma. Podívejte se na některé z nich.

1. Vyměňte si podprsenku:

Ujistěte se, že nenosíte těsnou podprsenku. Noste kojící podprsenky, které vám poskytnou pohodlí a úlevu od vašich nacpaných prsou. Nošení správné podprsenky je nutné nejen k léčbě překrvení, ale také k zajištění toho, aby vaše prsa zůstala pevná a zůstala v ideálním tvaru. Hledejte ten správný druh podprsenky.

2. Zelné listy:

Věděli jste, že listy zelí mohou vyléčit vaše narostlá prsa? Listy lze použít k léčbě otoků či zánětů a chladivý list vám nabídne i úlevu od bolesti. Jednoduše dejte listy do lednice a přiložte je na prsa asi na dvacet minut. Jakmile se to začne oteplovat, noste pohodlnou podprsenku. Nezapomeňte to dělat denně, dvakrát denně, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

3. Studené balíčky:

Pro zmírnění bolesti si můžete na prsa přikládat studené zábaly. Jednoduše zabalte několik kostek ledu do měkké utěrky. Jemným tlakem dobře přitlačte oblasti prsou. Dělejte to opakovaně každý den, dvakrát, a skutečně začnete pociťovat obrovskou úlevu.

4. Teplo:

Můžete zkusit vlhké teplo nebo si jednoduše dát teplou sprchu a ujistit se, že většinu teplé vody nasměrujete na postiženou oblast. To přitlačí mléko, aby teklo, a tím vám nabídne obrovskou úlevu.

5. Masáž:

Dalším způsobem, jak vyřešit překrvení prsou, je mírná masáž prsou. Masáž prsou zajistí stimulaci laktace a zároveň nabídne komfort z oteklého a pevného pocitu. Pro účinnou masáž prsou aplikujte jemný tlak a postupujte podle určitého vzoru. Uklidněte se a nevyvíjejte větší tlak, než je potřeba.

Další způsoby léčby překrvení prsou:

  • Zkuste použít odsávačku mateřského mléka. Přebytečné mléko z prsou vylijte. To poskytne obrovskou úlevu tím, že z vás skutečně sejme břemeno.
  • Pokuste se krmit, zlato, 8 až 10krát denně. To je nejen zdravé pro dítě, ale také vám poskytne pohodlí.
  • Nezbytností je také pravidelné kojení. Vaše dítě si tak vyvine připoutanost ke svému zdroji výživy a zároveň poskytuje útěchu matce v bolesti.

Přetečení prsou může být občas vážným problémem. Vždy se poraďte se svým lékařem, pokud máte hluboké bolesti. Raději se řiďte jeho/její volbou léku, zejména proto, že jste kojící matka. Důležité je myslet dopředu a těšit se na dny, kdy je budete vychovávat. Toto je jen fáze, kterou úspěšně projdete.