15 nejlepších výhod bílého čaje pro lepší zdraví

Měli jste únavný den? Pak může být dokonalým řešením šálek horkého čaje, který nám zvedne náladu. Ale co kdybychom vám řekli, že přínosy bílého čaje přesahují povznesení vaší nálady? Ano! Bílý čaj pochází z Číny a nyní je známý po celém světě; má různé zdravotní přínosy, včetně zlepšení zdraví vlasů, pokožky a ústní dutiny. Navíc výhody jdou daleko za výhody běžného čaje, protože bílý čaj má vynikající nutriční profil.

Bílý čaj se vyrábí z rostliny Camellia sinensis, která si uchovává nejvíce antioxidantů, protože se nejméně zpracovává. Čaj dostal svůj název podle skutečnosti, že se sbírají lístky a poupata těsně předtím, než se úplně otevřou a pokrývají se bílými chloupky. Pojďme si projít tento článek, abychom se dozvěděli více o výhodách bílého čaje a rizikových faktorech.

Výhody a vedlejší účinky bílého čaje:

Výhody pití bílého čaje:

Bílý čaj je prospěšný v mnoha ohledech, napomáhá hubnutí a léčbě cukrovky. Pojďme si proto projít další část článku, abychom se o výhodách bílého čaje dozvěděli podrobněji.

1. Výhody bílého čaje pro hubnutí:

Pití všech druhů čaje je oblíbeným návrhem, když chcete zhubnout. Právě zde může být bílý čaj dobrý pro hubnutí, což je cenově výhodné a slibné řešení. Podle německé studie pomáhá bílý čaj spalovat stávající tukové buňky, což zabraňuje tvorbě nových tukových buněk a pomáhá při hubnutí. Kromě toho je bílý čaj ve srovnání se svými protějšky méně zpracován a může účinně spalovat tuky – antiangiogenní vlastnosti katechinů bílého čaje pomáhají při prevenci obezity.

2. Obsahuje více antioxidantů:

Antioxidační účinky bílého čaje jsou připisovány vysokému množství polyfenolů zvaných katechiny. Molekuly rostlinného původu působí v našem těle jako antioxidanty a chrání naše tělo před volnými radikály. Pokud se poškození volnými radikály neléčí, můžete čelit různým škodlivým onemocněním, včetně oslabeného systému a chronického zánětu.

3. Protizánětlivé:

Protizánětlivé vlastnosti bílého čaje jsou často připisovány katechinům přítomným v čaji. Tyto katechiny předcházejí riziku onemocnění spojených s chronickým zánětem tím, že snižují samotný zánět. Navíc bylo zjištěno, že katechiny přítomné v bílém čaji urychlují regeneraci po cvičení tím, že potlačují zánět svalů. EGCG je antioxidant v bílém čaji, který může pomoci vašemu tělu snížit zánět způsobený látkami znečišťujícími životní prostředí nazývanými ateroskleróza.

4. Prospěšné pro diabetiky:

Lidí s cukrovkou výrazně přibylo kvůli zhoršujícím se návykům a změně životního stylu. Nicméně, pokud jde o jeho schopnost předcházet nebo léčit cukrovku, bílý čaj vykazuje pozitivní výsledky. Pravidelná konzumace bílého čaje může významně prospět pacientům s cukrovkou, jak ukazují studie na lidech provedené v čínské studiiVe studiích na krysách vyvolaných cukrovkou bylo také prokázáno, že bílý čaj snižuje symptomy onemocnění . Antidiabetické vlastnosti bílého čaje jsou připisovány katechinům v nich.

5. Podporuje zdraví ústní dutiny:

Fluoridy, třísloviny a flavonoidy v bílém čaji mohou prospívat vašim zubům několika způsoby. Například flavonoidy mohou bránit růstu bakterií v zubním plaku, taniny inhibují tvorbu plaku a fluor pomáhá účinně snižovat kazy. Bílý čaj navíc ničí bakterie způsobující dutiny a zároveň deaktivuje viry.

6. Snižuje riziko rakoviny:

Bílý čaj může mít protirakovinný účinek. Ve srovnání se zeleným čajem zjistili, že bílý čaj je účinnější při ničení rakovinných buněk v našem těle, jak uvádí studie publikovaná v časopise Cancer Prevention Research. Kromě toho má bílý čaj také vynikající antiproliferativní a antioxidační účinek proti rakovinným buňkám a zároveň chrání zdravé buňky před poškozením DNA.

Bílý čaj obsahuje sloučeniny bojující proti rakovině, které pocházejí z antioxidantů a polyfenolů, které také pozitivně ovlivňují metabolismus. Navíc, protože obsahuje nejvíce katechinů, je bílý čaj považován za nejlepší potravinu pro prevenci nebo léčbu rakoviny.

7. Snižuje krevní tlak:

Bílý čaj vám může pomoci snížit krevní tlak, což je jedna z nejlepších výhod bílého čaje. Podle některých studií může bílý čaj pomoci zlepšit funkci tepen a ředit krev. Tento proces zase podporuje zdravé cévy a snižuje krevní tlak. Pravidelná konzumace bílého čaje tedy může z dlouhodobého hlediska ochránit vaše tělo před rizikem mrtvice.

8. Snižuje cholesterol:

Mezi zdravotní přínosy pití bílého čaje patří snížení cholesterolu za pomoci jakéhosi antioxidantu zvaného katechiny. Budete schopni zvýšit dobrý cholesterol a snížit špatný cholesterol, protože bílý čaj obsahuje katechiny. Pravidelné pití bílého čaje navíc může zabránit ucpání krve a ztvrdnutí tepen.

9. Může pomoci snížit riziko srdečních chorob:

Ukázalo se, že bílý čaj snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění tím, že snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. To dále zlepšuje fungování krevních cév, protože jsou naplněny katechiny. Navíc je známo, že konzumace nejvyšší dávky bílého čaje dokáže zvrátit oxidativní poškození srdečních buněk. Tyto výsledky však byly slibné pouze tehdy, když byl bílý čaj užíván v nejvyšší dávce. Ve srovnání s mnoha jinými čaji vykazuje bílý čaj antioxidační účinky na srdce.

10. Posiluje kosti:

Podle studií mají lidé, kteří pravidelně pijí bílý čaj, ve srovnání s nepiji větší hustotu kostí. Nejvyšší počet polyfenolů najdete v bílém čaji. Silné protizánětlivé účinky bílého čaje jsou připisovány těmto rostlinným sloučeninám, které účinně chrání kosti a chrupavky. Pravidelnou konzumací bílého čaje můžete získat úlevu od příznaků osteoporózy a zlepšit hustotu a pevnost kostí.

11. Rychle se zotavuje z běžného nachlazení a chřipky:

Bílý čaj má vysoké množství antioxidantů a je nejchoulostivějším čajem, protože jej sklízejí v rané fázi. Nutriční hodnota čaje zůstává nedotčena, protože zpracování je minimální. Bílý čaj může snížit rychlost replikace virů nebo bakterií, protože obsahuje katechiny a aminokyseliny. Pitím bílého čaje proto můžete bojovat a zmírňovat příznaky nachlazení a kašle a předcházet množení choroboplodných zárodků. Kromě toho pití bílého čaje zmírňuje bolest, podráždění a bolest v krku. Ujistěte se, že dodržujete pokyny pro vaření a použijte horkou vodu.

12. Účinné při snižování stresu:

Jednou z hlavních výhod pití bílého čaje je, že účinně snižuje stres, podle starověké asijské kultury. Bílý čaj vám pomáhá relaxovat a stal se nezbytným kvůli stresu způsobenému zaměstnáním, ať už profesionálním nebo individuálním. Dalším důvodem, proč je varianta bílého čaje účinnější při zlepšování duševního zdraví a snižování stresu, je její nízká hladina kofeinu.

13. Pleť vypadá mladší:

Jak stárneme, naše kůže je ochablá a uvolněná. Volné radikály v našem těle totiž urychlují proces stárnutí pokožky. Bílý čaj může posílit kolagen a elastin a dát vaší pleti mladistvější a hladší vzhled, protože obsahuje vysoké množství polyfenolů. Pomáhá také zastavit předčasné stárnutí revitalizací pokožky díky svým antioxidačním vlastnostem. To je důvod, proč bílý čaj v péči o pleť rychle získává na popularitě.

14. Bílý čaj na bělení pleti:

Skvrny, změna barvy a akné jsou typické nepravidelnosti, se kterými se mnoho lidí potýká. I když tyto stavy nejsou život ohrožující, jistě mohou narušit sebevědomí. Díky antiseptickým a antioxidačním vlastnostem bílého čaje však můžete účinně dosáhnout sjednocené pleti.

15. Dobré pro růst vlasů:

Všechny výhody bílého čaje pro vlasy jsou připisovány antioxidantu zvanému epigalokatechin. Tento antioxidant v bílém čaji nejen zabraňuje předčasnému vypadávání vlasů, ale je také prokázáno, že podporuje růst vlasů. Můžete také být schopni léčit kožní onemocnění pokožky hlavy rezistentní vůči standardní léčbě pitím bílého čaje, který je naplněný EGCG. Bílý čaj navíc může pomoci zabránit vysychání vlasů v letních měsících tím, že je přirozeně chrání před poškozením sluncem. Předpokládejme, že chcete využít lesk. V tom případě můžete bílý čaj použít lokálně jako šampon, protože je známo, že obnovuje přirozený lesk vlasů. Bílý čaj může pomoci zabránit vysychání vlasů v létě tím, že je přirozeně chrání před poškozením sluncem. Předpokládejme, že chcete využít lesk. V tom případě můžete bílý čaj použít lokálně jako šampon, protože je známo, že obnovuje přirozený lesk vlasů.

Vedlejší účinky bílého čaje:

Bílý čaj má mnoho zdravotních výhod díky vysokému obsahu živin a nízkému obsahu kofeinu. Nicméně, užívání čehokoli v příliš velkém množství může způsobit více negativních účinků než pozitivních. Zde je seznam některých vedlejších účinků nadměrného pití bílého čaje:

  • Přestože je množství kofeinu v bílém čaji mizivé, stále je přítomno a někdy může překročit množství v zeleném čaji. Je to proto, že bílý čaj připravený ze starších listů má méně kofeinu než čaj získaný z mladších listů.
  • Nadměrná konzumace kofeinu může způsobit řadu zdravotních a životních problémů. Doporučuje se také dbát na dávkování bílého čaje, protože při velkém množství může způsobit gastrointestinální potíže.
  • Flavonoidy v bílém čaji mohou inhibovat vstřebávání vašeho těla o 70 procent tím, že vážou nehemové železo.